Botox Nedir ? Bir Botox Prosedürü Nasıl Yapılır? Botox’un Yan Etkileri Nelerdir? 2018

Botox , Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksin markasıdır . Xeomin gibi botulinumiçin başka marka isimleri vardır . Büyük miktarlarda, bu toksin muhtemelen yiyecek zehirlenmesi ile ilişkilendirebileceğiniz botulizme neden olabilir .

Botulizmin en ciddi komplikasyonlarından birinin felçolduğu gerçeğine rağmen , bilim adamları bunu insanın yararına kullanmanın bir yolunu keşfettiler.

Küçük, seyreltilmiş miktarlar, kasların kontrollü zayıflamasına neden olan spesifik kaslara doğrudan enjekte edilebilir.

FDA, Botox’un blefarospazm (kontrolsüz göz kırpma) ve şaşılık ( tembel göz ) gibi rahatsızlıkları durdurabileceğini keşfettikten sonra, 1980’lerin sonlarında böyle bir kullanımı onayladı . Doktorlar kırışıklık ve yüz kırışıklıklarını başarılı bir şekilde tedavi etmek için yıllardır Botoks kullanıyor . Nisan 2002’de, Botox kaşlar arasındaki orta ve şiddetli çatlak çizgilerin tedavisi için FDA onayını almıştır. Bununla birlikte, Botoks genellikle yüzün diğer bölgelerinde de kullanılır.

Botox Nasıl Çalışır?

Botox Nasıl Çalışır
Botox Nasıl Çalışır

Botox sinirlerden kaslara sinyalleri engeller. Enjekte edilen kas artık iş göremez ve bu da kırışıklıkların gevşemesine ve yumuşamasına neden olur .

Çoğu zaman alın çizgileri, kaz ayağı (göz çizgileri) ve kaş çatlakları üzerinde kullanılır. Güneş hasarı ve yer çekiminin neden olduğu kırışıklıklar Botox’a cevap vermeyecektir.

 

Bir Botox Prosedürü Nasıl Yapılır?

Botoks almak sadece birkaç dakika sürer ve hiçbir anestezi gerektirmez. Botox, ince bir iğne ile sadece küçük rahatsızlığı olan belirli kaslara enjekte edilir. Tam etki göstermesi genellikle üç ila yedi gün sürer ve tedaviden en az bir hafta önce alkolden kaçınmak en iyisidir. Aspirin ve anti-inflamatuar ilaçlar, çürükleri azaltmak için tedaviden iki hafta önce durdurulmalıdır.

Botoks Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer?

Botoks Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer
Botoks Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer

Botoks’un etkileri dört ila altı ay sürecek. Kas hareketi yavaş yavaş geri döndüğünde, çizgiler ve kırışıklıklar yeniden görünmeye başlar ve kırışıklıkların yeniden tedavi edilmesi gerekir. Çizgiler ve kırışıklar zamanla daha az şiddetli görünürler çünkü kaslar rahatlamak için eğitilirler.

 

Botox’un Yan Etkileri Nelerdir?

Geçici morarma Botox’un en yaygın yan etkisidir. 24-48 saat içinde düzelen baş ağrıları oluşabilir, ancak bu nadirdir. Hastaların küçük bir yüzdesi, göz kapağı sarkma gelişebilir . Bu genellikle üç haftada çözülür. Bu genellikle, Botox etrafta hareket ettiğinde gerçekleşir, böylece enjeksiyondan sonra 12 saat boyunca tedavi edilen bölgeyi ovalamamalısınız veya üç ila dört saat boyunca uzanmanız gerekir.

 

Kim Botox Almamalıdır?

Olan hastalar hamile , emzirme veya nörolojik bir hastalık botoks kullanmalıdır yok. Botox, tüm kırışıklıklar için çalışmadığından, bir doktorla konsültasyon önerilir.

 

Botoks için Sigorta Ödenecek mi?

Sigorta kapsamı, büyük ölçüde hastalığınızın tıbbi gereksinimlerine bağlı olarak Botox enjeksiyonlarına göre değişir. Botox genellikle kozmetik amaçlar için kullanıldığında sigorta kapsamında değildir. Sigorta kapsamı bilgileri için sigorta şirketinize danışın.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.