Akne Nedir? Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her insan akne problemi yaşar. Uygun tedavi ve cilt bakımı olmadan, bazı sivilce cildi yaralayabilir. Akne oluşumunu azaltmak ve skarlaşmayı önlemek için akne nedenlerini anlamak ve akne tedavisinin en etkili yöntemlerini bilmek önemlidir.

Sivilce Nedenleri Nedir?

Sivilce Nedenleri Nedir

Aşırı aktif yağ bezleri çok fazla yağ ürettiklerinde ve deride kökleri tıkladıklarında akne problemi oluşur. Bununla birlikte, bunun bazı insanlarla daha fazla olmasına ve başkalarıyla daha fazla olmasına neden olan şey hakkında bir kafa karışıklığı vardır. Etkili akne tedavisi ve akne skar oluşumunun önlenmesi, akne ile ilgili gerçek nedenlerin net bir şekilde anlaşılmasına ve bunların nasıl etkili bir şekilde ele alınabileceğine bağlıdır.

  • Genetik: Aknenin birincil nedenleri biyolojiktir. Ergenlik döneminde, kıl foliküllerinin iç kısımlarını kaplayan cilt hücreleri yoğun olarak dökülmeye başlar ve cildin yağ üretimi artar. Sonuç olarak, saç folikülleri tıkanır ve ciltte sivilce döküntüleri görülür. Aknenin geliştiği derece esas olarak genetik tarafından belirlenir. Ebeveynleri ılımlı veya şiddetli akne hastası olan bir gencin büyük olasılıkla benzer akne problemleri olacaktır. Bir kozmetik dermatoloğu, en geniş akne problemini bile hafifletmek için etkili akne tedavisi sağlayabilir ve temiz, sağlıklı bir cildin geri kazanılmasına yardımcı olmak için gelişmiş akne yara izi kaldırma prosedürlerini kullanabilir.
  • İlaçlar: Bazı ilaç türleri akneye de neden olabilir, ancak bu durum genetik olarak bağlantılı akne ile karşılaştırıldığında nadirdir. Akneye neden olduğu gösterilen ilaçlar anabolik steroidler ve kortikosteroidler, bazı antikonvülsanlar, lityum, izoniazid ve rifampin, immünosupresanlar ve iyot içeren ilaçlar içerir. Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız ve ilacın akne sorununun nedeni olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bunu almayı bırakmayın. Bunun yerine, ilaçları değiştirip değiştiremeyeceğinizi veya uygun bir akne tedavisi görüp göremeyeceğinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
  • Yağlı Ciltler: Yaygın inancın aksine, sivilce yağlı ciltler neden olmaz. Bununla birlikte, yağlı cilt ve aknenin her ikisi de sebatöz bezlerin ergenlik döneminde fazla yağ üretiminden kaynaklandığından, yağlı cilt genellikle akne nedeni ile karıştırılmaktadır. Akne öncelikle cilt yüzeyindeki tıkanmış foliküllerden kaynaklanır, ciltte yağ ile değil. Akne kontrolü için, günlük yıkamayı içeren iyi cilt bakım alışkanlıkları, cildin sağlığını korumak ve ciltten fazla yağı temizlemek için önemlidir. Bununla birlikte, aşırı yıkama ve sert ürünler cildi tahriş edebilir ve muhtemelen bir sivilce izi sorununa neden olabilir.
  • Yediğiniz Yiyecekler: Bazı insanlar bazı yiyeceklerin akne sorununa neden olduğunu ya da kötüleştiğini düşünür, ancak diyetin sivilce üzerinde çok az etkisi vardır. Dengeli ve sağlıklı beslenmek genel sağlığı iyileştirebilir. Cilt problemlerinizi kötüleştiren gıdalardan kaçınmak, akne koparmanın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yediğiniz şeyi değiştirmek etkili bir akne tedavisi değildir.
  • Stres: Stresin bir akne problemini şiddetlendirdiğini gösteren bazı kanıtlar vardır, ancak bu birincil bir neden değildir. Çoğu durumda, özellikle kötü bir sivilce alevlenmesi, bunun bir sonucu olmaktan ziyade, stresin kaynağıdır. Stres yönetimi teknikleri genel fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilir, ancak etkili bir akne tedavisi değildir.
  • Hormonal Değişimler: Birçok insanda hormonal değişiklikler sivilce tetikler. Ergenlik döneminde meydana gelen hormonal kaymalar, bir ergenin akne problemini başlatmasından kısmen sorumludur. Bazı kadınların menstrüel siklusun belirli noktalarında veya hamilelik sırasında ortaya çıkan veya daha kötü olan çatlakları vardır. Ancak, aknenin görünüp görünmeyeceğini belirleyen temel faktör genetiktir.

Akne Tedavisi

Akne tedavisi

Akne probleminin derecesi doğru tedaviyi belirler. İyi bir cilt bakımı yapmak hafif aknenin kontrolüne yardımcı olabilir, ancak orta dereceden ciddi vakalara bir dermatolog tarafından değinilmediğinde skar dokusu oluşabilir.

Bir kozmetik dermatoloğu, topikal (cilt üzerine yerleştirilen) veya dahili olarak alınan çok çeşitli akne ilaçlarından reçete edebilir.

Bir dermatolog akne izlerini kontrol etmek ve akne izlerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için etkili akne tedavisi prosedürleri uygulayabilir. Farklı tedaviler, aknenin farklı nedenlerini hedefler ve dermatologlar genellikle etkinliği en üst düzeye çıkarmak için tedavileri birleştirir. 

Akne Önleme

Akne Önleme

Akne nedenleri genetik yatkınlığa sıkı sıkıya bağlı olduğundan, akneyi gerçekten önlemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak, sivilce sivilce ortaya çıkmaya başladıktan sonra sivilce oluşmasını önlemek için tasarlanmış birçok akne tedavisi vardır.

Ayrıca, mevcut bir akne problemini daha da kötüleştirmekten ve lezyonun akne izi oluşmasını engellemenin birkaç yolu vardır.

Her türlü akne lezyonu alınmamalı, sıkılmamalı veya çizilmemelidir. Sivilcelerden etkilenen bölgeleri temizlemek için fırçalamak veya sert ürünler kullanmak sadece cildi tahriş eder ve akne problemini daha da kötüleştirebilir.

Uygun sivilce cilt bakımı, hafif bir temizleyici ile hafifçe yıkanarak elde edilebilir. Sıklıkla sivilce lezyonlarını saklamak için kullanılan makyaj, bazen problemi daha da kötüleştirebilir.

Mümkün olduğunca az makyaj ve gözenekleri tıkamayan ürünler kullanmak akne kesilmelerini önleyebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.