Acı Biber Bileşimi Obeziteyi Azaltabilirmi? 2018

Araştırmacılar, acı biberler veren aktif bileşiği, obezite karşıtı bir ilaç geliştirmeye yönelik inceliklerini kullandılar. Tedavi farelerde başarılı oldu.

Chili peppers, doğru kullanıldığında obezitenin tedavisine yardımcı olabilecek bir madde içerir.

Kapsaisin , biberlerin baharatlı olmasının sebebidir.

Bileşik, ağrı azaltıcı özelliklere sahiptir ve sinir sistemimizin periferik kısmı ile etkileşime girer.

Bu, araştırmacıları romatoid artrit ve çeşitli nöropatiler gibi durumlar için potansiyel bir ilaç olarak test etmeye yöneltmiştir .

Son zamanlarda, yenilikçi çalışmalar, bileşiğin daha da şaşırtıcı yararları olabileceğini öne sürmüştür.

Aslında, bazıları bu molekülün göğüs kanseri hücrelerini çoğalmasını başarılı bir şekilde durdurabildiğini ortaya çıkardı .

Şimdi, yeni bir çalışma kapsaisin sağlıklı etkileri listesine başka bir madde işareti ekliyor. Bileşik, farelerde obeziteyi başarılı bir şekilde ele alan bir ilaç geliştirmek için kullanıldı .

Laramie’deki Wyoming Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Baskaran Thyagarajan tarafından yönetilen bir ekip ekibi, 24 saat boyunca yavaş yavaş kapsaisin salgılayan bir ilaç olan metabocin’i tasarladı.

Thyagarajan ve meslektaşları, farelerde metabocin etkisini test ettiler ve bulgularını Bonita Springs, FL’de düzenlenen Yutma Aktivitesinin Toplanması Derneği’nin yıllık toplantısında sundular

Acı Biber obeziteyi azaltabilirmi?

Acı Biber obeziteyi azaltabilirmi
Acı Biber obeziteyi azaltabilirmi

Araştırmacılar, yüksek yağ içeren bir diyetle beslenen vahşi tip farelere metabosin verdi.

Ayrıca, kemirgenlerin kan plazma düzeylerini, karaciğer ve böbrek fonksiyonları gibi metabolik sağlık belirteçleri açısından incelediler ve farelerin kan basıncını aldılar .

Dr. Thyagarajan ve ekibi, kapsaisinin geçici reseptör potansiyeli olan vanilloid alt familya 1 (TRPV1) olarak adlandırılan reseptörler üzerindeki etkisine bağlı olarak metabosinin kilo kaybına neden olması gerektiği hipotezi ile başladı.

Bu reseptörlerin büyük bir kısmı yağ hücrelerinde bulunabilir, bu nedenle Dr. Thyagarajan ve arkadaşları TRPV1 reseptörlerini aktive etmenin beyaz yağ hücrelerine veya adipositlere fazla yağdepolamak yerine kalori yakmasına yol açacağını umuyordu .

Dr. Thyagarajan ve meslektaşları, ilacın uzun vadede etkili olup olmayacağını ve uzun süreli kullanımının herhangi bir yan etkiye yol açıp açmayacağını görmek istedi.

Acı Biber Etkili ve Güvenli Olduğunu Kanıtlıyor

etkili ve güvenli olduğunu kanıtlıyor
etkili ve güvenli olduğunu kanıtlıyor

Dr. Thyagarajan, “Kan şekeri ve kolesterol seviyelerinde iyileşmeler , insülin yanıtı ve yağlı karaciğer hastalığının semptomları ile ilgili belirgin gelişmeler” diyor .

Aslında, fareler 8 ay boyunca ilacı aldı, bu süre zarfında kilo kaybı devam etti ve hiçbir yan etki kaydedilmedi.

Güvenle kanıtladı ve fareler tarafından iyi tolere edildi […] Güçlü bir anti-obezite tedavisi olarak metabocin geliştirmek, obezite ile mücadele eden insanlara yardım etmek için sağlam bir stratejinin bir parçası olarak umut veriyor.”

Baskaran Thyagarajan

Ancak, araştırmacılar bulguların diyetisyenlerin kilo vermek için acı biber yemeye başlaması gerektiği anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

Aslında, biber ve baharatlı yiyeceklerde bulunan kapsaisinin, mide tarafından kolayca emilmediğini ve ilaca benzer etkilere sahip olmayacağı konusunda uyarırlar.

Dahası, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) dikkatli “bileşiğin ağır yenmesi nekroz, ülserasyon ve hatta karsinogenezle ilişkilendirilmiştir.” Diye

Bununla birlikte, ana aktif bileşiği olarak kapsaisin kullanan bir ilaç obeziteyi durdurmak için yardımcı olabilir.

“Bu veriler, [metabocin] ‘in insanlarda obeziteye karşı klinik kullanımlarını ilerletmek için değerlidir” diye yazıyorlar.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.